Tegoroczny lipiec obfituje w liczne zmiany w prawie. W dniu 14 lipca br. w życie weszły przepisy ustawy z dnia 26 maja 2023 r. – o aplikacji mObywatel zrównujące w mocy dowód osobisty w formie tradycyjnej z tym dostępnym w rządowej aplikacji mobilnej – tzw. mDowodem.

Czy jednak w każdej sytuacji skorzystamy z dowodu w formie elektronicznej?

Po pierwsze, trzeba podkreślić, że mDowód nie jest tożsamy z tradycyjnym dowodem osobistym, różni się on serią, numerem i datą wydania od naszego klasycznego dowodu. Jest to więc odrębny dokument. Różni się także zakresem zastosowania.

Co do zasady mDowodem można posługiwać się w większości sytuacji codziennych. Dla przykładu, można z niego skorzystać w trakcie wizyty w urzędzie, w trakcie czynności przed notariuszem, na poczcie, w przychodzi czy w sądzie.

Są jednak pewne wyjątki, w których nadal potrzebny będzie dowód w formie tradycyjnej.

Przede wszystkim, mDowód ważny jest jedynie na terenie Polski. Oznacza to, że planując wylot za granicę w dalszym ciągu musimy zabrać ze sobą dowód osobisty w formie tradycyjnej. Dodatkowo, do dnia 31 sierpnia br. z mDowodu z nie skorzystamy w bankach. Termin ma służyć dostosowaniu się banków do nowych przepisów. Wreszcie, nie możemy korzystać z mDowodu składając wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego, np. w momencie kiedy kończy się jego termin ważności.

Aplikacja mObywatel wprowadza także wiele innych użytecznych funkcji, czy możliwych do dodania dokumentów jak chociażby możliwość korzystania z legitymacji adwokackich czy radcowskich.

Jak widać, w zdecydowanej większości codziennych sytuacji możemy korzystać z mDowodu tak jak z dowodu osobistego w formie tradycyjnej. Należy jednak pamiętać o pewnych wyjątkach żeby nie narazić się na niedogodności.